CATI Co to jest i na czym polegają badania CATI?
W dzisiejszych czasach badanie opinii publicznej nie jest dla nikogo żadną nowością. Niemalże codziennie napotykamy na różnego rodzaju ankiety i kwestionariusze, które możemy wypełnić. Często też różnego rodzaju ankieterzy zaczepiają nas na ulicy i proszą o poświęcenie chwili czasu, w celu przeprowadzanie ankiety. Ostatnimi czasy dużo popularniejszą formą ankietowania i pozyskiwania informacji w danej dziedzinie jest badanie CATI.
CATI, czyli Computer Assisted Telephone Interview
CATI jest wywiadem telefonicznym, który jest wspomagany przez komputer. W odróżnieniu od badań jakościowych ta metodologia nastawiona jest na ilość pozyskanych respondentów. Jest to jedna z najbardziej skutecznych ostatnimi czasy form zdobywania informacji poprzez badanie opinii publicznej. Badania CATI są charakterystyczne dla ilościowych badań rynku.
CATI w praktyce
Jak łatwo można się domyślić wywiad z respondentem, który przeprowadzany jest metodą CATI polega na rozmowie telefonicznej. Konsultant, bądź konsultantka przeprowadzająca ankietę zadaje respondentowi pytania, a jego odpowiedzi zaznacza w specjalnie przygotowanym do tego programie komputerowym, który pozwala w prosty i bardzo szybki sposób tworzyć bazy danych, przechowywać i przedstawić całościowe wyniki na podstawie wszystkich przeprowadzonych badań. Numery telefonów do osób, które są typowane do ankiet metodą CATI pobierane są na ogół z ogólnodostępnych baz danych, bądź też metodą RDD czyli losowego wybierania przypadkowych cyfr składających się na numer telefonu. Występują też bazy danych płatnę w których występuje szeroki podział respondentów co znacznie ułatwia targetowanie np: mieszkańcy danej miejscowości, regiony, podział płci, przynależność do społeczności.
Warto dodać że badania telefoniczne są anonimowe i nie powinny wymagać podawania danych osobowych respondenta. Badania CATI mają swojego brata bliźniaka, czyli CAWI (Computer-Assisted Web Interview) wywiady internetowe w oparciu o ankiety przygotowane na odpowiednich stronach internetowych.
Kiedyś cały czas miałem telefony z pytaniami do ankiet i oczywiście za darmo :/ W CATI myślą, że ludzi nie mają co robić z czasem.