Badania fokusowe to nic innego jak zorganizowany wywiad środowiskowy. Badania te są niezwykle ważnym czynnikiem poznawczym z różnego zakresu od psychologi, poprzez badania społeczne, na marketingu kończąc. Istnieją dwa warianty badań fokusowych: wywiad pogłębiony (czyli zwyczajna rozmowa w cztery oczy), bądź dyskusja grupowa.
Bez względu na to, na jaką metodę zdecyduje się specjalista powinien on wiedzieć, jak zadbać o wyposażenie fokusowni- czyli miejsca, w którym przeprowadzane będzie badanie. Wbrew pozorom takie wyposażenie wcale nie należy do najłatwiejszych zadań i bardzo łatwo popełnić błąd. Jak więc powinna być wyposażona fokusownia? Co można sobie darować, a czego nie może w niej zabraknąć?
Wyposażenie fokusowni o czym musimy pamiętać?
Najważniejszym aspektem jest konstrukcja samej fokusowni. Niezwykle ważnym jest, aby była ona maksymalnie wytłumiona , dzięki czemu osiągnąć będzie można lepsze i bardziej dogłębne wyniki badań fokusowych. Ważnym jest też fakt, aby sala fokusowa była możliwie najbardziej komfortowa i zapewniała odpowiednie warunki podczas badania. Należy więc pamiętać o wygodnych krzesłach, czy też o fotelach dla osób badanych dzięki którym łatwiej im będzie się odprężyć. Uczestnicy badania po wejściu do sali fokusowej powinni poczuć się wyciszeni, odprężeni i możliwie najbardziej zrelaksowani w takim wypadku dużo łatwiej, przyjemniej i szczerzej będą oni rozmawiać z moderatorem badań fokusowych.
Wyposażenie fokusowni powinno także obejmować spore lustro weneckie, ustawione wzdłuż jednej ze ścian sali, w której odbywają się badania fokusowe. Warto też zadbać o monitoring video całego badania. Dlaczego? Łatwiej będzie później raz jeszcze przeanalizować całe badania, a w efekcie tego wyciągnąć jeszcze bardziej dogłębne wnioski. Wyposażenie fokusowni obejmuje także sprzęt. I to nie byle jaki. Zdecydowanie musi być on profesjonalny. Mowa tutaj oczywiście o sprzęcie, który posłuży do rejestrowania materiałów video i audio. Powinniśmy jednak te sprzęty schować w pokoju za lustrem weneckim, aby nie odwracały one uwagi uczestników od badania fokusowego.
Ważnym elementem pomieszczania, w którym przeprowadzane są badania fokusowe jest także stół. Powinien być on solidny, ale zarazem nie może skupiać głównej uwagi osób badanych. Fotele, czy też krzesła i stół powinny tworzyć harmonijną całość dając badanym poczucie harmonii i bezpieczeństwa. Wydawać by się mogło, że wyposażenie fokusowni jest bardzo łatwe. Należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo popełnić błąd. Wystarczy przykładowo na jednej ze ścian powiesić kontrastowy obraz, który skupi uwagę uczestników badania fokusowego, a odciągnie ją od tego co jest najważniejsze.